Bliži nam se 1. septembar, a za roditelje dece školskog uzrasta taj period može biti veoma stresan.
Uz nove i stare obaveze oko školskih časova, knjiga, opreme i ostalog, tu je ono važno pitanje koje se odnosi na rekreaciju, odnosno fizičku aktivnost dece koja je od izuzetne važnosti za pravilan rast i razvoj.
Svedoci smo da je današnje vreme više fokusirano na takmičenje i specijalizaciju i često stavlja značaj rekreativnog sporta u drugi plan. Međutim, koristi koje dobijamo od rekreacije konkretno što se naše dece tiče, idu mnogo dalje od pukog uzbuđenja i igre.
Rekreativni sportovi omogućavaju bolju kondiciju i opšte blagostanje, bez intenzivnog pritiska povezanog sa takmičarskim sportovima. Za razliku od njih, rekreativne sportske aktivnosti su usredsređene na blagotvornost i dobar osećaj koji može trajati ceo život. Takođe, ovaj pristup podstiče inkluzivnije učešće koje se prilagođava različitim nivoima i karakteristikama.
Dok takmičarski sportovi podstiču izvrsnost u određenoj sposobnosti ili skupu sposobnosti koje su karakteristične za datu disciplinu, rekreativno bavljenje sportom daje prioritet holističkom razvoju. Uključivanje u različite aktivnosti pomaže deci u istraživanju interesovanja, razvitku različitih veština i otkrivanju sopstvene strasti što dalje donosi razvitak i zaokružuje samu ličnost deteta.
Još jedna značajna razlika između kompetitivnih i rekreativnih sportova jeste pritisak. Dok ovi prvi uključuju rigorozne rasporede treninga, intenzivno takmičenje i konstantno guranje deteta da postigne još više, još brže, još bolje… rekreacija omogućavaja uživanje u igri bez pritiska stalnog ocenjivanja, a na taj način se podstiče odnos deteta prema fizičkoj aktivnosti. Ako rano u životu osoba zavoli ovaj vid sporta, veća je verovatnoća da će ga praktikovati tokom celog odrastanja, zrelog doba, pa i starosti.
Rekreativni sportovi dalje promovišu uravnotežen način života. Upravo je ta ravnoteža od suštinskog značaja za blagostanje mladih, jer iziskuje iscrpljenost. Akcenat na zabavi i drugarstvu podstiče pozitivne društvene interakcije, timski duh i razvoj trajnih prijateljstava.
Svaki roditelj želi da pomogne svojoj deci da stasaju u zaokružene i otporne osobe, a to su upravo karakteristike koje pomaže bavljenje rekreativnim sportom. Ovaj tip aktivnosti daje osnovu za zdraviji i srećniji životni vek.
Svaki korisnik Fitpass članarine može da ustupi svoj termin detetu do 14 godina u nekom od naših objekata usmerenim ka rekreaciji mladih.
Bazeni i plivanje su uvek dobra opcija, pa korisnici u Beogradu mogu decu povesti u Royal 4 kids. Borilački sportovi jačaju koordinaciju i preporuka su za inicijalne sportske aktivnosti kojim se započinje dečji rekreativni život (uz plivanje), a u Nišu naši korisnici preporučuju Taekwondo klub Asteriks. Kragujevčani vole da se prisete kako je bilo zabavno igrati badminton kad smo mi bili mali, pa svoju decu vode u Badminton klub Ravens KG. U Novom Sadu Mawashi karate klub je idealno mesto za upoznavanje sa borilačkim veštinama. Šabac nudi između ostalog i Sportski centar Fenix gde deca mogu ići u školu fudbala. Ukoliko želite da isprobate nešto sasvim novo i beskonačno zabavno, Fun Time u TC Galerija u Beogradu će biti idealno mesto gde će se vaši klinci iznova vraćati. |