Da li ste spremni na život bez toksina? Sve što je potrebno da uradite je po jedna mala izmena u Vašoj ishrani i načinu života svaki dan, u narednih 20 dana. Ovi jednostavni koraci će napraviti veliki uticaj na Vaše celokupno zdravlje i Vaš svakodnevni život u jako kratkom vremenskom periodu.
Izloženi smo većem broju hemikalija nego ikada pre! Naša tela se svakodnevno bore sa tim!
Nije dovoljno samo redukovati ishranu i biti fizički aktivan, već i kakve namirnice jedemo, na koji način ih spremamo, u kakvom prostoru živimo i kojim proizvodima obavljamo ličnu higijenu.
Više od 80.000 hemikalija je u upotrebi dana, od kojih mnoge nikada nisu bile testirane ili dokazane za bezbednu upotrebu. Takođe, nema testiranja ni za dejstvo unosa kombinovanih toksina u organizmu.
Sada, više nego ikada, važno je da se smanji izloženost toksičnim hemikalijama.
Istraživali smo i našli najbolje savete nutricionista, zdrastvenih stručnjaka i blogera koji se bave zdravom ishranom. Svaki od ovih jednostavnih saveta imaće veliki uticaj na čišćenje Vašeg organizma od toksina.
1.dan Pročišćavanje vode
Voda iz gradskih vodovoda, odnostno voda sa česme, sve više postaje zagađena s obzirom na razvoj industrije i toksina koji nas okružuju sa svih strana. Tako da postoji velika verovatnoća da voda koju pijemo, i pored svih prečišćavanja ipak sadrži povećan broj metala, hemikalija, hlora…
Ovo se može izbeći ako svoju vodu prečistite dodatno. Postoje filteri prečišćivači vode, koji vrlo efikasno pomažu da kontrolišemo kvalitet vode koju pijemo i iz nje filtriramo sve stetne materije. Savetujemo da uložite novac u kvalitetan filter za vodu i omogućite svom organizmu zdravu vodu koja mu je preko potrebna. Takođe možete se odlučiti za flaširanu vodu koja je već prošla sva potrebna toksikološka filtriranja.
2.dan Posuđje za pripremanje jela
Hemikalije i metali iz posudja u kojima pripremamo našu hranu, lako se mogu preneti i na same namirnice i na taj način dospeti u naš organizam. Posudje koje ima ne lepljivu podlogu (teflonsko posudje), sprečiće da namirnice koje kuvamo zagore ali hemikalije koje služe da to spreče prodiru u našu hranu i čine je toksičnom. Kod zagrevanja teflona dolazi do njegovog isparenja direktno u hranu. Savetujemo da takvo posuđe izbegavate.
3.dan Organske namirnice
Vrlo bitna stavka za detoksikaciju organizma je u suštini ono šta jedete. Kao i voda, tako i hrana postaje sve zagadjenija i ono što savetuju stručnjaci jeste da hrana koju jedemo bude organska.
4.dan Birajte dobro meso
Uglavnom meso koje je dostupno po super-marketima ili mesarama, je puno aditiva i hormona, koji mogu imati jako loše posledice po zdravlje čoveka. Savetujemo da kada kupujete meso, to činite na proverenim mestima i da se prilikom kupovine informišete o samom poreklu mesa.
5.dan Ne jedite termički obradjenu hranu
Osim sto preteranom termičkom obradom namirnice gube svoje hranljive vrednosti, u svoj organizam unosimo i toksine koji se stvaraju prilikom kuvanja ili prženja hrane.
6.dan Izbegavajte „4 bele smrti“
U ovu kategoriju svrstavamo šećer, so, brašno, mast. Trudite se da unosite ove sastojke u što manjoj količini, a najbolje bi bilo kada biste ih u potpunosti izbacili iz ishrane.
7.dan Otrovi u spreju
Osim o hrani, moramo voditi računa i o onome sto udišemo. Pa tako ako planirate da u prostoru u kome boravite prskate neki sprej (npr. protiv insekata ili dezodorans), vodite računa o sastavu i o tome koliko su ovakve stvari štetne po vaše zdravlje.
8.dan Nađite alternative
Za namirnice koje su štetne i sadrže toksine, vrlo lako možete naći zamenu. Recimo ako ste ljubitelj zaslađenih jela i napitaka, umesto šećera koristite steviu koja je prirodni zasladjivač.
9.dan Zaobiđite veštačke mirise i arome.
Osveživači prostorija i arome koje se dodaju jelima pune su otrova koje je teško izbaciti iz organizma čoveka. Zaobidjite ih.
10.dan Izuvajte se!
Vaša obuća prilikom hodanja pokupi sve otrove i zagadjenja koja postoje napolju, pa ih tako vrlo lako možete uneti u svoj dom. Koristan savet je da obuću ostavite ispred vrata.
11. dan Pročišćavajte vazduh
Trudite se da redovno pročišćavate ili provetravate vazuh prostora u kome boravite. Vrlo često unutrašnji vazduh može biti zagadjeniji od spoljnog, pogotovo ako više ljudi boravi u prostoru duže vreme. Otvorite prozor i pustite kiseonik da udje u Vaš prostor!
12. dan Perite veš adekvatno
Vaša odeća je non-stop u dodiru sa vašom kožom koja kao sunđer upije sve toksine. Sredstava za pranje veša sadrže različite hemikalije i toksine. Pronađite sredstva koja su ekološki čista ili probajte da ih sami napravite.
13.dan Čitajte etikete
Vrlo oprezno čitajte etikete na proizvodima i namirnicama koje kupujete. Proizvodjači vrlo često sastav ili ono što proizvod sadrži napišu nečitko,sitno i nejasno, baš zbog tog što sadrže opasne sastojke koji štete čoveku i okolini. Obratite pažnju na to.
14.dan Sredstva za higijenu
Kao i sredstva za pranje veša, tako i sredstva za čišćenje kuće sadrže opasnu hemiju. Postoje recepti za pravljenje domaćih sredstava za dezinfekciju i čišćenje. Dajemo vam par saveta.
15.dan Izbacite sapune
Mnogi sapuni sadrže supstance koje uništavaju našu kožu, isušuju je i samim tim dugoročno oštećuju. Takodje sastojci koji ustvari prave penu su štetni i toksični, tako da ih treba izbegavati.
16.dan Ne roštiljajte
Sagorevanje uglja proizvodi toksine, koji se putem dima prenose na namirnice, a zatim unose u organizam!
Koliko god voleli da sa porodicom i prijateljima odemo na roštilj ili ga sami napravimo, izbegavajte!
17.dan Sredstva za ulepšavanje
Posebno dame, sklone su korićenju velikog broja kozmetičkih sredstava za negu i ulepšavanje. Šminka, parfemi, kupke, pomade… Sve od navedenog čini prividno da se osećamo lepše ili čistije,ali u sustini nije tako. Nekada treba odmoriti kožu lica i tela. Umesto ovih preparata evo nekoliko trikova za savrsenu kozu.
18.dan Zaštita od Sunca
Većina nas voli da uživa u Suncu i dobije taman ten. Uvek nas podsećaju na to da treba koristiti kreme sa zaštitnim faktorom. Većina tih krema sadrži zastrašujuće hemikalije. Sami možete napraviti smesu i koristiti je kao zaštitni faktor od sunčevih zraka.
19. dan Plivanje u moru(ne u bazenu)
Izbegavajte plivanje u bazenima. Puni su hlora i neće pomoći vašem telu da se očisti od toksina.
20.dan Sami napravite pastu za zube
Peremo zube dva do tri puta dnevno, a ne znamo ta pasta za zube sadrzi prilično otrovne hemikalije. Probajte da izbegnete kupovinu pasti za zube i napravite sami svoju pastu. Evo recepta.
Zaključak
Navikavajući se na ove promene, postepeno, svakog dana, možete napraviti značajan uticaj na Vas, Vaše zdravlje, i Vaše okoline smanjujući izloženost štetnim toksinima.
Koji savet je vaš favorit? Šta Vi radite kako bi ste se oslobodili toksina?