Laneno seme se koristi u ishrani već preko 6 000 godina, a zbog svojih zdravstvenih prednosti proglašeno je super hranom. Semenke lana dokazano pospešuju rad probave, smanjuju holesterol, uklanjaju potrebu za slatkom i nezdravom hranom, redukuju hormonski disbalans, tope kilograme, preventivno deluju na mnogobrojne bolesti i uspešno se bore protiv nekoliko tipa kancera… Pročitajte načine na koje možete iskoristiti semenke lana i sve prednosti koje one pružaju.
Lanene semenke mogu biti smeđe ili zlatno žute boje i uvek su u obliku suze. Bez obzira na boju, semenke imaju istu nutritivnu vrednost i blag orašast ukus koji neće narušiti ukus hrane, ali će i u maloj količini pozitivno uticati na celokupno zdravstveno stanje.
Pročitajte više o ovoj super-namirnici i svim načinima na koji možete da je iskoristite u svojoj ishrani i nezi tela. Ne zaboravite, izbalansirana ishrana i redovna fizička aktivnost očuvaće vaše zdravlje i pozitivno uticati na sve aspekte svakodnevnog života.
Pročitajte i: Moćno Dejstvo Chia Semenki
Prednosti i Nutritivna Vrednost Lanenog Semena
Lan je biljka koja je gajena još u drevnom Egiptu i Kini, čije je lekovito dejstvo prepoznato i korišćeno vekovima unazad. Laneno seme predstavlja bogat izvor dijeteskih vlakana (razloživih i nerazloživih), linoleinske kiseline, lignana, minerala, vitamina, proteina i omega 3 masnih kiselina.
Zahvaljujući brojnim lekovitim svojstvima, laneno seme može da pomogne u očuvanju zdravlja i lečenju bolesti kardiovaskularnog sistema, artritisa, upala, dijabetesa, astme i raznih vrsta alergija. Vlakna koja se nalaze u lanu štite zdravlje probavnog sistema i daju osećaj sitosti, zbog čega pomažu i prilikom mršavljenja i detoksikacije organizma.
Dokazano je i da lan smanjuje rizik od nastanka raka, naročito raka dojke, prostate i debelog creva.
Omega 3 masne kiseline koje se nalaze u lanu mogu da spreče oštećenja očnih nerava i da spreče pojavu makularne degeneracije. Zahvaljujući alfa linoleinskoj kiselini i lignanima, laneno seme jača imunitet i smanjuje rizik od pojave upalnih bolesti, poput psorijaze, reumatoidnog artritisa i lupusa.
Semenke lana održavaju ravnotežu ženskih hormona, pa povoljno deluju na reproduktivno zdravlje i plodnost žena, a mogu i da regulišu menstrualni ciklus, očuvaju zdravlje jajnika i ublaže simptome kod žena u menopauzi.
Nutritivna Vrednost Lanenog Semena
- Velika energetska vrednost – samo 100gr lanenog semena sadrži oko 534 kalorija.
- Bogat izvor zasićenih masnih kiselina (oleinska kiselina) i jedan od najboljih biljnih izvora omega-3 masnih kiselina (linoileinska, alfa-linoleinska i arahidonska). Masne kiseline su zaslužne za regulaciju HDL i LDL holesterola u krvi, kao i za prevenciju bolesti srca i krvnih sudova.
- Sadrže lignane, fitoestrogene koji imaju antioksidativno dejstvo i veliku ulogu u prevenciju karcinoma.
- Laneno seme je odličan izvor vitamina E i vitamina B kompleksa (riboflavin, niacin, tiamin, pantotensku kiselinu, vitamin B6 i folate). Vitamin E je rastvorljiv u mastima, i veoma je važan u zaštiti kože i sluzokože od štetnih uticaja slobodnih radikala.
- Sadrži i minerale (mangan, kalijum, kalcijum, gvožde, magnezijum, cink i selen).
Kako se koristi laneno seme
Laneno seme i sve njegove hranljive vrednosti mogu delovati samo ukoliko je seme samleveno! Najbolje je da ga sameljete u mlinu za semenke ili kafu. Obratite pažnju da je mlin u potpunosti čist!
Opna lanenog semena je teška za varenje i ukoliko je ne sameljete, hranljive vrednosti neće moći da deluju u organizmu. Zbog toga je semenje lana, kao i druge orašaste namirnice, potrebno samleti pre korišćenja.
Takođe, ukoliko ste u mogućnosti, najbolje je samleti semenke neposredno pre konzumiranja kako ne bi oksidirale i izgubile svoje hranljive materije. Ukoliko sameljete veću količinu, ostatak semenki čuvajte u termiči zatvorenoj posudi. Samleveno seme lana možete dodati u hleb, kolače, palačinke ili njime posuti razna jela, čorbe, salate.
Dnevna Doza Lanenog Semena: Ne postoje optimalne doze za dnevni unos lanenog semena, ali se preporučuju jedna do dve kašičice mlevenog lanenog semena dnevno.
Kada uzimate semenke lana obavezno konzumirajte dosta tečnosti i nemojte uzimati više od preporučene dnevne doze kako ne biste poremetili rad probavnog takta. Postepeno povećavajte unos mlevenog lanenog semena kroz nekoliko nedelja dok ne dođete do preporučenog dnevnog unosa.
Osobe koje koriste lekove za razređivanje krvi treba da se konsultuju sa lekarom pre nego što uvedu semenke lana u svoju redovnu ishranu.
Načini Upotrebe Lanenog Semena
Samleveno seme
Pomešajte samleveno seme sa medom, pospite ga preko supe, čorbe, salate ili glavnog jela ili ga razmutite u vodi i soku i popijte.
Celo zrno lana
Celo zrno lana takođe možete pomešati sa medom ili dodati u musli. Obratite pažnju da ga dobro sažvaćete i unesete veliku količinu vode kako bi pospešili razgradnju semena.
Čaj od lanenog semena
Čaj se dobija prelivanjem intaktnog semena lana vrućom vodom. Na taj način će se ispustiti sluzave materije u vodu, nakon čega možete popiti čaj.
Laneno ulje
Laneno ulje je vrlo lekovito, a dobija se hladnim ceđenjem semenki lana. Koristite ga kao dodatak jelima ili za prelivanje salata i nemojte ga termički tretirati. Takođe, laneno ulje ne sadrži lignine ni celulozu.
Laneno Seme kao Lek
Prevencija je najbitnija u očuvanju zdravlja, a laneno seme predstavlja moćnog saveznika u prevenciji bolesti i u unapređivanju zdravlja, kao i u ubrzavanju izlečenja od bolesti.
Koristite laneno seme u svojoj svakodnevnoj ishrani kako bi: preventivno uticali na bolesti srca i krvnih sudova, regulisali holesterol u krvi, spečili pojavu dijabetesa, uspešno uradili detoksikaciju tela i očistili creva, čime ćete takođe unaprediti i zdravlje probavnog trakta i pospešili proces mršavljenja i gubitka masnih naslaga, smanjili upale, pospešili rad moždanih ćelija i pamćenje kroz pružanje potrebnih hranljivih materija, smanjili rizik od nastanka karcinoma, poboljšali zdravlje kože i unapredili funkcionisanje imunog sistema i očuvali generalno zdravstveno stanje.
Laneno Seme za Mršavljenje
Laneno seme reguliše i nivo šećera u krvi i pruža duži osećaj sitosti, a sve zahvaljujući visokom sadržaju vlakana. Istovremeno, laneno seme ubrzava metabolizam i sadrži veoma malo kalorija kada se konzumira u preporučenoj dozi. Jedna kašika semenki lana ima svega 35 kalorija, ali u sebi ima 2 grama dijetetskih vlakana, koja će svakako pozitivno uticati na gubitak kilograma.
Takođe je bitno znati da se u organizamu neće asporbovati sve kalorije iz semena lana. 25% lana čine proteini sa kompletnim profilom aminokiselina. B vitamini, kalijum, magnezijum i cink koji laneno seme sadrži su esencijalni za pravilnu dijetu i gubitak težine bez narušavanja zdravlja.
Dodajte kašičicu mlevenog lana u šolju probiotskog jogurta ili kefira i popijte ga pola sata pre obroka.
Laneno Seme za Negu
Omega 3 masne kiselina kojima je laneno seme bogato pomaže zdravijem i lepšem izgledu kože, a u kombinaciji i za drugim hranljivim vrednostima može da smanji upale, akne, ekceme, ubrza zarastanje opekotina od sunca, umanji bore na licu i pomogne prilikom čišćenja pora. Lan je dobar i za kosu i nokte, pa ćete redovnom upotrebom lanenog ulja sprečiti cvetanje krajeva kose, listanje i lomljenje noktiju.
Laneno ulje se koristi za:
- Čišćenje kože: Laneno ulje umanjuje lučenje sebuma i efikasno čisti pore, zbog čega se preporučuje kao tretman čišćenja lica. Naparite lice kako bi se pore otvorile, a potom par kapi lanenog ulja umasirate kružnim pokretima. Pokrijte lice toplim peškirom i ostavite jedan do dva minuta da odstoji. Obrišite lice laganim pokretima vatom. Vaše lice će biti čisto i osveženo.
- Masaža: Dodajte laneno ulje vašoj noćnoj rutini. Pomešajte par kapi lanenog ulja sa omiljenim eteričnim uljem i lagano ga nanesite na kožu pred spavanje. Masažom ćete pospešiti cirkulaciju, a uz pomoć hranljivih vrednosti ulja uspešno ćete zategnuti kožu i povećati tonus i glatkoću kože. Ukoliko se redovno koristi može u potpunosti zameniti noćnu kremu.
- Hidratacija: Nanesite malu količinu lanenog ulja na kožu nakon kupanja. Na ovaj način ćete osvežiti kožu i učiniti je hidriranom, a leti se preporučuje i kao blaga zaštita od sunca.
- Nega kože nakon sunčanja: Laneno ulje će blagotvorno delovati na umirivanje i hidrataciju kože nakon izlaganja suncu.
- Piling: U pilinzima koje pripremate sami možete kokosovo i maslinovo ulje zameniti lanenim. Koža će vam biti sjajnija, nahranljena i veoma zahvalna!