Izuzetno loše navike koje vas sprečavaju da trenirate


Ukoliko ste rob loših navika i svesni ste da se u vašim svakodnevnim životnim obrascima moraju desiti značajne promene, prva stvar koju treba da uradite jeste da prihvatite da su vam neophodne korenite transformacije. Po pitanju svih aspekata. Najviše u segmentu zdravlja. Ako želite da sebi olakšate i shvatite šta je to što morate izmeniti, uzmite papir i počnite. Stavite na njega sve ono zbog čega ste nezadovoljni, a voleli biste da promenite, ili sve ono zbog čega ste zadovoljni, a što će vas dodatno motivisati da ispravite onu drugu stranu. Zvuči teško? Nije, ako uz sebe imate pravu podršku. Uz FitPass karticu, na raspolaganju vam je kvalitetan izbor između svih onih koji će vam pomoći da izbacite loše navike. Pročitajte u nastavku šta je ono na šta bi trebalo da se usmerite.

 

Ako niste dovoljno motivisani za vežbanjem…

 

…postoje načini, a ne izgovori kako vam motivacija za treniranjem neće manjkati. Odavno se na sav glas propagiraju dobre strane vežbanja bez obzira kojoj generaciji pripadate. Ukoliko vam opet fali podsticaj, sedite, papir i olovku u ruke i krenite. Da li je potrebno da poradite na vašoj kondiciji ili želite drastičan gubitak kilograma? Da li ste individualac ili volite grupne programe? Da li vam je lakše da trenirate ujutru pre posla ili uveče nakon radnog vremena? I što je najvažnije – šta vam je krajnji cilj? Pored, već poznatih prednosti koje se tiču vašeg kompletnog fizičkog izgleda, vežbanje utiče na sve ostale aspekte vašeg mentalnog zdravlja. Naime, redovna fizička aktivnost se preporučuje u svim životnim dobima, i tu nema apsolutno nikakvih ograničenja. Bitno je samo da odredite šta vam prija. Treneri iz različitih razloga preporučuju vežbanje kako ujutru, tako i uveče. Ukoliko ste ’’večernji’’ tip, svakako to ima svojih prednosti. Često se polazi od one pogrešne pretpostavke da večernje treniranje doprinosi razbuđivanju. Ne! Štaviše, dokazano je da ono pobošljava spavanje, jer ćete utonuti u san kao beba, orni i čili za sutrašnje obaveze. Tako će se istovremeno i mišići oporaviti i pripremiti za naredni trening. Takođe, to utiče i na znatno niži pritisak, a naučnici sa Univerziteta u Birmingemu su utvrdili da večernjim treningom željene rezultate vidite brže, odnosno treniraćete 30% više i duže od ljudi koji treniraju ujutru. Više odrađeih vežbi i više potrošenih kalorija znači i direktnu posledicu – bolje raspoloženje, ređa anksiozna stanja, povećanje samopouzdanja i samopoštovanja.

 

Redovno vežbanje čini nas pametnijim (poboljšava se pamćenje i broj informacija koje svakodnevno dobijamo), kroz izbacivanje znoja se automatski izbacuju toksini iz organizma, poboljšava se rad kardiovaskularnog i respiratornog sistema (telo se snabdeva optimalnom količinom kiseonika, hranljivih materija, a istovremeno se oporavlja cirkulacija). Takođe, mentalno ste jači, podstiče se vaša kreativnost jer se luče seratonin i endorfin, a podizanjem vaše energije vi postajete čak 2x produktivniji na poslu i van njega. Redukcija stresa je jedna od omiljenih prednosti vežbanja. Vaš mozak biva rasterećen od svakodnevnih problema i loših misli, a ujedno će i depresivni momenti vrlo brzo proći. Za nežniji pol, sprečavanje mogućnosti nastanka malignih oboljenja je možda čak i najvažniji razlog zašto se žene odlučuju na određen vid rekreacije ili sportske aktivnosti.

 

U nastavku vam dajemo nekoliko saveta kako da vam sam trening ne bude dosadan:

#1 Postavite konkretan cilj u vežbanju

Svakako da ciljevi doprinose većoj motivaciji i želji da trenirate. Najbolje da bude merljiv i konkretan. Bitno je da znate zbog čega ulažete toliki trud, ali uvek prvo pođite od svojih potreba i preferencija. Pre svakog treninga isplanirajte da uradite vežbu kojom ćete dopuniti vaš odlazak u sportski centar. Na primer, gledajte da 5 minuta duže trčite na traci ili da uradite još jednu seriju podizanja tegova. Tako ćete motivisati sebe da što pre i kvalitetnije dođete do zacrtanog cilja.

#2 Trenirajte sa prijateljima

Svi ovi ciljevi će biti dostupniji ukoliko imate nekog da vas podržava u tome. Uvek je lakše kada pored sebe imate nekog sa istim ciljem ili koji će vas terati da radite više i bolje. Ukoliko ste, ipak individualac, možete ’’angažovati’’ vama blisku osobu da prati vaše rezultate i možda vam predloži novu sportsku aktivnost.

#3 Isprobajte nove sportske discipline

Da li ste čuli za korfbol, skvoš i kangoo jumps? Sve to možete testirati sa vašom FitPass karticom i tako probati sve ono što inače ne biste stigli ili mogli na nekom drugom mestu ili u nekom drugom momentu. Ukoliko ste ljubitelj pilatesa ili joge i to kombinujete sa teretanom, pokušajte da od 3 treninga nedeljno jedan posvetite baš ovim aktivnostima.

 

Loše navike koje vas sprečavaju da trenirate

 

Iako su loše, ovo su navike koje vam vrše pometnju u vašem svakodnevnom funkcionisanju, a da toga niste ni svesni. Pročitajte u nastavku na šta bi trebalo da se fokusirate, promenite, poboljšate, a nešto i da izbacite:

#1 Izbegavanje fizičke aktivnostiakcenat je na reči izbegavanje. Razmišljajte logički: zašto biste izbegavali nešto u čemu se dobro osećate i što doprinosi da izgledate dobro? Ukoliko vam je izgovor da nemate vremena za trening, sami sebe lažete. Sigurno možete da izdvojite 3x nedeljno sat vremena za kvalitetan trening u obližnjem fitnes centru. Ako se borite sa rasporedom obaveza – znači ili da se niste dobro organizovali ili vam je raspored previše ambiciozan. To ćete rešiti na nekoliko načina. Nagradite svoj trud tako što ćete nakon treninga popiti omiljeni voćni ili čokoladni napitak, ali ne preterujte. Nagradom se signalizira vašem mozgu da je takvo, takozvano vežbačko ponašanje vredno svakog napora i uloženog truda. Mislite pozitivno jer ma koliko izlizano zvučala ova tvrdnja, ona ipak jeste tvrdnja. Mislite o tome koliko ćete se bolje osećati nakon ture trčanja ili igranja partije odbojke ili košarke sa vašim prijateljima. Čak iako niste ljubitelj bicikla, uvek su tu roleri koji će aktivirati vaše telo. Uvek razmišljajte o tome šta gubite kada ne odete na trening, pa makar on bio održan na rekreativan način.

#2 Izbegavanje doručkapreskakanjem ovog najvažnijeg obroka ne opravdavate izgovor da ’’ama baš nikada ne doručkujete’’. Koliko posledica za sobom vuče preskakanje doručka, osetimo tek kada se razbolimo. Usporavanje metabolizma, visok rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, neraspoloženost, povećanje nivoa stresa (hormona kortizol), a zanimljiva činjenica je ta da na taj način spadate u onu grupu koja je sklona naglom gojenju (preješćete se za ručak ili ćete pribeći rafinisanom šećeru i nezdravim grickalicama).

#3 Premalo spavateoptimalna količina sna je od 7 do 8 sati. Iako vam se čini previše, na ovaj način sprečavate na vreme srčane udare i ostala hronična oboljenja. Depresija i pojačana anksioznost su logične posledice nespavanja.

 

 

#4 Previše alkohola i premalo vodeljubitelji alkohola su svesni ove činjenice i često je u širokom luku ignorišu. Iako alkohol može usporiti vaš ritam, on isto tako utiče na kvalitet treninga, spremnost za vežbanjem i kasnije kvalitet sna. O vodi kao esencijalnom napitku i njenoj svakodnevnoj potrebi ne treba puno pisati. Ukoliko ne možete sebe naterati da unosite oko 2l dnevno (koliko je inače preporučena doza), uradite jedan provereni trik: na stolu u toku radnog vremena držite flašu sa negaziranom, visoko mineralnom vodom, jer ćete samo tako unositi dovoljnu količinu.

 

Čak i kada su nastupili loši periodi, razumite da su to samo periodi. Kada krenete postepeno da izbacujete loše navike, to je prvi korak kako biste se osećali dobro u svojoj koži. Pogotovo ukoliko ste svesno rešili da poradite na svojoj fizičkoj aktivnosti. U zdravom telu, zdrav duh više nije samo ustaljena fraza, a FitPass je tu da zdrave odluke podržava.


Jedna članarina, neograničene mogućnosti


FitPass vam omogućava pristup sportskim centrima, teretanama, bazenima. Isprobajte jogu, ples, kuglanje i mnoge druge discipline po ceni od samo jedne mesečne članarine.

Pretražite objekte iz našeg sistema


Pronađite objekat u blizini posla, kuće ili fakulteta.

Popusti


Olakšajte sebi vođenje zdravog života! Uz FitPass članarine ostvarujete mnogobrojne popuste u restoranima zdrave hrane, na kupovinu sportske opreme i suplemenata, lekarske i nutricionističke preglede i još mnogo toga drugog.

Pogodnosti za kompanije


Pružite svojim zaposlenima mogućnost rekreacije i unapredite svoje poslovanje po specijalnim pogodnostima.